Gmail Etiket Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır

Gmail, postaları düzenlemek için etiketler kullanır. Hesabınızda bir e-maili etiketlediğinizde, iletiyi hesabınızın klasör benzeri belirli bir bölümünde görüntülemesini söylemiş olursunuz. Gmail’de etiket oluşturmak çok kolaydır. Bunu, iletileri filtrelerken ya da Gmail Ayarlar bölümünden etiket seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda Gmail etiket oluşturma işleminin en kolay yolla nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz !

Etiket Nasıl Yapılır

  1. Etiketlemek istediğiniz mesajı açın.
  2. Araç çubuğundaki Etiketler simgesinin seçin (üç noktalı menüde en sağdaki ikinci bölümde yer alır)
  3. Oluştur’u seçin.
  4. Yeni bir etiket adı girerek yeni Gmail etiketine bir isim verin.
  5. Oluştur’u seçin.

Ayrıca, yazmakta olduğunuz bir mesajı, mesajın sağ alt köşesindeki Menü bağlantısını seçerek de etiketleyebilirsiniz.

Birden Çok E-maili Etiketleme

Aynı anda birden fazla e-maili etiketlemek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Mesajları seçin

Aynı anda birden fazla e-maili etiketlemek için; soldaki kutuya bir onay koyarak her birini seçebilirsiniz. Daha sonra, Gmail’in üst kısmında yer alan menüden Etiketler’i tıklayın ve bu iletilerin sahip olmasını istediğiniz her etiketin yanındaki kutucuğu işaretleyin. Dilerseniz, yeni bir etiket kullanmak için Yeni Oluştur’u da seçebilirsiniz.

  • E-mail arama

Gmail etiket oluşturmak istediğiniz maillerin bir listesini çıkarmak için Arama seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu, özellikle belirli bir etiket altında toplamak istediğiniz çok sayıda e-mailin olması durumunda kullanışlıdır.

Örneğin; online siparişlerinizi kendi Online Alışveriş etiketinizde toplayabilmeniz için “konu: sipariş” şeklinde arama yapabilirsiniz. Ardından, listelenen tüm e-mailler ile, menünün sol tarafındaki Seç butonuna tıklayabilirsiniz.

Gmail Etiketi Nasıl Geri Alınır?

Bir e-maile atanan bir etiketi kaldırmak, etiketin işaretini kaldırmak için Etiket butonunu kullanabilirsiniz. Bunun için, e-mailin üst kısmındaki etiketin yanındaki küçük X’i seçebilirsiniz.

Etiketi Nasıl Silinir?

Kullanmadığınız etiketleri silmeyi tercih edebilirsiniz. Etiketler faydalı bir düzenleme aracı olsa da, çok fazla etiket olması menüde karışıklığa ve Gmail’in daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Gmail etiketi silmek için, Gmail’de Ayarlar> Etiketler menüsünden etiket ayarlarını açmanız ve ardından etiketin yanında yer alan Kaldır butonunu tıklamanız yeterlidir.

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status