Gmail İzin Verilen Uygulamalara Nereden Bakılır?

Gmail İzin Verilen Uygulamalara Nereden Bakılır?
Gmail İzin Verilen Uygulamalara Nereden Bakılır?

Gmail izin verilen uygulamalar, Gmail hesabınızın etkileşimde bulunduğu üçüncü taraf uygulamalardır. Bu uygulamalar Google tarafından geliştirilen API yani uygulama programlama arayüzleri aracılığı ile hesabınıza erişim sağlayabilmektedir. Bu uygulamalar belirli işlevleri yerine getirmek için e-posta verilerinizi kullanmaktadır.

Bir e-posta düzenlemek için kullanılan uygulama ya da zamanlama uygulaması tercih edilebilir. Gmail izin verilen uygulamalar sayesinde e-posta adresinizi daha profesyonel standartlarda kullanma şansı bulabilirsiniz. Ancak bu süreçte hesaba erişim konusunda uygulamaları belirlerken belirli şartları ve koşulları dikkate almak gerekir. Google’ın hem gizlilik hem de güvenlik standartlarına uygun olması son derece önemli faktörler arasında yer alır. Bu uygulamalar yalnızca kendilerine izin verilmesi halinde hesabınıza erişebilmektedir.

Gmail İzin Verilen Uygulamalara Bilgisayardan Nasıl Bakılabilir?

Gmail izin verilen uygulamalara bakmak için izlemeniz gereken adımlar vardır. Ancak bu adımlar bilgisayar ve telefonda farklılık gösterebilir. Bu nedenle işlem yaparken kullanılan cihazın türüne dikkat etmeniz gerekiyor. Bilgisayardan Gmail izin verilen uygulamalara bakmak istiyorsanız şu işlemleri yapabilirsiniz:

 • Öncelikle Gmail hesabınızı tarayıcı üzerinden açarak giriş işlemlerinizi yapmalısınız.
 • Daha sonra sağ üst kısımda yer alan Google hesap profil resmine tıklamanız gerekiyor.
 • Burada karşınıza Google Hesabı Yönet adında bir menü penceresi açılır.
 • Sol alt kısımda bulunan Güvenlik sekmesine tıklamanız istenir.
 • Buradan daha az güvenilir uygulama gibi bir bölüm yer alır.

Bu bölümü tıkladığınızda da izin verilen tüm uygulamaları rahatlıkla görüntüleme işlemleri yapabilirsiniz. Dilerseniz bu alandan uygulamaları yönetebilirsiniz. Dilediğinizi kaldırabilir ya da farklı uygulamaları ekleme işlemi yapabilirsiniz.

Mobilden Gmail İzin Verilen Uygulamaları Görme

Gmail izin verilen uygulamalar konusunda mobil cihazları da kullanmak mümkün olur. Bu uygulamaları mobilden yönetmek de mümkündür. Eğer mobil cihazlarınız üzerinden Gmail kullanıyorsanız şu işlemleri yaparak kolayca uygulamaları görebilirsiniz:

 • Gmail uygulamasını kullandığınız mobil cihaz üzerinden açmalısınız.
 • Daha sonra sol üst köşede bulunan üç çizgi simgesini tıklamanız gerekiyor.
 • Buradan açılır menü kısmına girmelisiniz.
 • Ayarlar seçeneğine tıklayarak menüyü açın.
 • Buradan hesabınızı seçmeniz gerekiyor. Tek hesap kullanıyorsanız bir hesap görünecektir.
 • Hesap ayarları sayfasında da güvenlik kısmını tıklayın.
 • Bu bölüme tıklandığında da izin verilen uygulamalar buradan görülmektedir.

Yine güvenilir olduğunu düşünmediğiniz ya da işinize yaramayan tüm uygulamaları buradan yönetmeniz mümkündür. Gizliliğinizi korumak adına mutlaka bu uygulamaları uygun ve güvenli yerlerden edinmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Gmail’de İzin Verilen Uygulamaları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gmail izin verilen uygulamalar konusunda kullanıcıların dikkat etmesi gereken birçok önemli faktör bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar arasında da şunları saymak mümkün olabilir:

 • Güvenlik aynı zamanda gizlilik konusu son derece önemlidir. Bu süreçte uygulamaların hesaba erişebilmesi için sizin onayınız gerekir. Bu nedenle de güven duymadığınız bir kaynak seçmemeye dikkat etmeniz gerekiyor.
 • İhtiyacınız olan izinleri de düzenlerken dikkat etmeniz gereken faktörler bulunuyor. Ne tür bir erişime ihtiyaç duyulduğunu ve hangi eylemleri gerçekleştireceğini araştırmanız önemlidir.
 • Düzenli olarak mutlaka uygulamaları takip etmeniz gerekiyor. Zaman zaman bu uygulamaları incelemek ve güvenilmeyen taraf gördüğünüzde hesabınızdan kaldırmanız gerekiyor.
 • Bir diğer faktör de güvenilir kaynaklardan indirilip indirilmediğidir. Gmail hesabınıza erişim sağlayacak olan bir uygulamanın nereden indirildiğine dikkat etmeniz gerekiyor.

Gmail izin verilen uygulamalar sayesinde kullanıcılar hesaplarını daha düzenli ve etkili şekilde kullanma imkânı bulur. Ancak bu süreçte mutlaka güvenlik ve gizlilik kurallarına dikkat etmek gerekiyor. Yalnızca gereksinim duyduğunuz uygulamalara yer vermeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Gmail İzin Verilen Uygulamalara Nereden Bakılır? makalemizin sonuna geldik. Gmail hakkında daha fazla makale için Eski Telefondaki Gmail Hesabını Bulma Ve Kurtarma Nasıl Yapılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status