Gmail’de Kuyruğa Alındı Ne Demek?

Gmail’de Kuyruğa Alındı Ne Demek?
Gmail’de Kuyruğa Alındı Ne Demek?

Gmail’de kuyruğa alındı ne demek sorusu Gmail’i sık kullanan kullanıcılar tarafından araştırılır. Gmail, elektronik posta gönderme ve almayı sağlayan en verimli uygulamalar arasında yer alır. Günlük milyonlarca kullanıcıya mail aktarımı sunan uygulama bazı durumlarda kullanıcılara çeşitli hatalar verebilir. Kullanıcıların sık karşılaştıkları Gmail’de kuyruğa alındı sorunu çözümlenebilen basit sorunlar arasında yer almaktadır.

Gmail, günümüzde Google’nin en popüler hizmet servislerinden bir tanesidir. Bu nedenle sistemin her koşulda sorunsuz olarak hizmet vermesi beklenir. Ancak birçok mail sisteminde olduğu gibi Gmail servislerinde de bazı durumlarda sorunlar ortaya çıkabilir. Aktif bir şekilde mail kullanıyorsanız Gmail servislerinde meydana gelen sorunlar hakkında daha fazla bilgi alarak kullanımlarınızın kesintisiz olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz.

E-Mail Kuyruğa Alındı Sorunu

Gmailde kuyruğa alındı sorunu genelde mobil cihazlar üzerinden yapılacak mail gönderimleri sırasında kullanıcıların karşısına çıkar. Çözümü oldukça basit olan bu problem basit aşamalar ile giderilebilir. Bu sorunu gidermeden mail gönderimine devam etmek ve programı kullanmak mümkün değildir. Basit adımlar ile sorunu çözdükten sonra Gmail uygulamasını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gmailde yaşanan genel bir problem olan maillerin kuyruğa alınması ile genelde iletiler askıda kalır. Bu hata sırasında size gelen bir mail varsa bu mail silinmez. Sadece sistemde beklemeye alınır. Aynı şekilde göndermiş olduğunuz mail de alıcısına iletilmek üzere sisteme kaydedilir. Sorun giderildikten sonra biriken bütün mailler mail kutunuza düşecek ve gönderdiğiniz mailler de alıcısına ulaşacaktır.

Gmail’de Kuyruğa Alındı Sorunu Neden Kaynaklanır?

Gmail’de kuyruğa alındı ne demek sorusuna farklı şekillerde yanıt alabilirsiniz. Bu sorun birden fazla nedenden dolayı meydana gelebilir. Genel anlama kullanıcıların bu sorunu yaşamalarında iki büyük faktör etkili olur. Bunlar;

 • Kullanılan Gmail Alanının Dolmuş Olması

Gmail’de kuyruğa alındı ne demek diye merak ediyorsanız bu iletinin herhangi bir sorundan dolayı ekrana geldiğini bilmeniz gerekir. Bu sorunlardan en yaygın olanı kullandığınız Gmail kapasitesinin dolmuş olmasıdır. Gmail servisi kullanıcılarına belirli kotalarda kullanım imkânı sunar. Bu kota dolduktan sonra sistemde birtakım arızaların meydana gelmesi söz konusu olur.

Gmail kullanıcılarına sistem genelinde verilen kota miktarı 5 GB ile sınırlandırılmıştır. Bu alan normalde birkaç mail kullanımı ile dolmaz. Ancak çok yoğun mail trafiğiniz var ise belirli bir süre sonra kotanızın dolacağını bilmelisiniz. Eğer kullanımlarınız sırasında belirli dönemlerde gelen ve gönderilmiş mail kutunuzu boşaltmazsanız bir süre sonra kotanız dolacaktır. Kotanın dolması ile yeni mail geldiği durumda alanda yeterli kotanın olmaması nedeni ile mailleriniz beklemeye alınacaktır.

 • Gmail Sisteminde Senkronizasyon Kaynaklı Sorunların Meydana Gelmesi

Gmail’de kuyruğa alındı ne demek sorusu mobil kullanıcıların en sık karşılaştıkları konulardan bir tanesidir. Bunun temel nedeni Gmail sisteminin mobil ile olan senkronizasyonunda sorunların meydana gelmesidir. Bu senkronizasyon birçok farklı nedenden ötürü meydana gelebilir. Bu hatayı mobil cihazınızdan mail hizmetini alırken görüyorsanız birkaç farklı çözüm yolu ile bu problemden kolayca kurtulabilirsiniz.

Gmail’de Kuyruğa Alındı Sorunu Nasıl Çözülür?

Gmail’de kuyruğa alındı ne demek sorusuna yanıt bulduktan sonra bu sorunu çözebilmek için aşağıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz;

Gmail Uygulamasını Güncelleyin.

Gmail’de kuyruğa alındı ne demek ve Gmail’de kuyruğa alındı sorunu nasıl çözülür konularında yapmanız gereken ilk şey Gmail uygulamanızı güncellemektir. Özellikle mobil cihaz kullanıcıları belirli dönemlerde mutlaka Gmail servisine gelen güncellemeleri takip etmelidir. Uygulamayı cihazınızın uygulama mağazasına giriş yaparak güncelledikten sonra bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Gmail uygulamasında mail gönderdiğiniz ya da aldığınız kişi eğer uygulamanın güncel halini kullanıyorsa bu durumda yine bu sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu aşamada iki tarafın da en güncel Gmail sürümünü kullanması önemlidir. Gerekli güncellemeleri kontrol etmeli ve her daim uygulamayı güncel olarak kullanmaya dikkat edebilirsiniz.

Mobil Cihazınızın Uçak Modunu Kontrol Edin.

Mobil cihazınızdan Gmail’de kuyruğa alındı sorunu ile karşılaştığınızda bunun nedenlerden bir diğeri cihazınızın uçak modunda kalmış olmasıdır. Uçak modu, direkt olarak cihazın internet bağlantısını k eser ve bu durum Gmail alıp göndermeniz sırasında soruna neden olur. Mobil cihazlarınızı kontrol ederek uçak modunun aktif olup olmadığına bakmalısınız. Uçak omdu aktifse bu modu devre dışı bırakarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Gmail Senkronizasyonunu Kontrol Edin.

Telefonlarda herhangi bir senkronizasyon sorunu olmasa bile bazen Gmail senkronizasyonunda problem olabilir. Bu nedenle Gmail senkronizasyonunun açık olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Mobil cihazınızdan Gmail uygulamasına giriş yapın.
 • Menü sekmesini açın.
 • “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
 • Aktif olarak kullandığınız hesabı seçin.
 • Açılan ekranda “Gmail’i senkronize et” seçeneği görünür. Bu seçeneğe tik koyarak aktif hale getirin.

Telefonunuzda Boş Alan Olduğundan Emin Olun.

Kullandığınız akıllı cihazda eğer yeterli kapasite yoksa bu durumda Gmail kuyruğa alındı hatası ile karşılaşabilirsiniz. Depolama alanında gerekli temizliği yaptıktan sonra Gmail hesabınızı sorunsuz olarak kullanmaya devam etmeniz mümkün olur. Mobil cihazlarda depolama alanı dolu olduğu durumlarda telefon senkronizasyon otomatik olarak devre dışı bırakır. Senkronizasyon aktif ola bile istendiği şekilde çalışmaz.

Cep telefonunuzda boş alan yaratabilmek için galerinizde bulunan fotoğraf ve videolar arasından gereksiz olan dosyaları silebilirsiniz. Bunun yanında müzik klasörleri ve diğer kullanılmayan uygulamaları silmeniz de cihazda boş yer açmanızı sağlayacaktır.

Hesabınızı Kapatıp Şifreniz ile Yeniden Giriş Yapmayı Deneyin.

Bazı durumlarda uygulamaları çok uzun süre boyunca açık konumda kullanmak birtakım sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bunlardan bir tanesi de maillerin kuyruğa alınmasıdır. Bu durumda yapabileceğiniz en basit şeylerden bir tanesi hesabınızda oturumu kapatmak ve şifre girerek yeniden açmaktır. Eğer oturum zaman aşımına uğramış ise bu durumda yeniden giriş yaptığınızda oturumunuz güncellenecek ve basit hatalar kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.

Telefonunuzun Gmail Senkronizasyon Ayarlarını Gözden Geçirin.

Gmail’de kuyruğa alındı ne demek ve nasıl çözülür gibi konularda yapabileceğiniz bir diğer yöntem mobil cihazınızın Gmail senkronizasyon ayarlarını gözden geçirmektir. Normalde cihazlarda senkronizasyon özelliği kendinden açık olur. Ancak bazı durumlarda mail uygulaması ile cihazda doğru şekilde entegre sağlanamadığında el ile manuel kontrol gerektirebilir. Bu ayarı otomatiğe alarak kendiliğinden senkronizasyon sağlayabilir ve mailde bulunan sorunları giderebilirsiniz. Mobil cihazlarda mail senkronizasyonu yapabilmek için şu adımları takip edin;

 • Uygulamalar bölümünden “Ayarlar” bölümüne ilerleyin.
 • Açılan ekrandan “Kullanıcılar ve Hesaplar” seçimini yapın.
 • Son olarak “Verileri Otomatik Olarak Senkronize Et” seçeneğini aktifleştirin.

Bu sayede cihazınızda otomatik senkronizasyon açılacaktır. Bu ayar ile Gmail’de oluşan mail kuyruğa alındı sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Gmail Verilerini Temizleyin.

Bütün adımları uygulamanıza rağmen hala Gmail uygulamasında mailleriniz kuyruğa alınıyorsa sorunu başka çözüm önerilerini izleyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Bu konuda yapabileceklerinizden bir tanesi Gmail verilerini silmektir. Bu sayede uygulamanın kullanım hızını da artırabilirsiniz. Eğer kullanımınıza bağlı olarak ön belleğiniz çok fazla dolduysa bu durum mail uygulamasını yavaşlatmakla kalmaz yeni maillerin sisteminize düşmesine de engel olur. Gmail verilerini temizleyerek hem depoyu boşaltabilir hem de uygulamayı hızlandırabilirsiniz. Bunun için;

 • Mobil cihazınızdan “Ayalar” bölümünü açın.
 • Açılan ekranda yer alan liste menüsünden “Uygulamalar ve Bildirimler” seçimini yapın.
 • Uygulama Bilgisi” yazan satıra tıklayın.
 • Açılan yeni ekrandan “Gmail” uygulamasını seçin.
 • Gmail uygulamasının ayarlar ekranına eriştikten sonra Depolama Alanı yazan alana girin.
 • Ardından “Verileri Temizle” seçimi yapın.
 • Bütün verilerin cihazdan temizlenmesini sağlayın.

Uygulamada başka herhangi bir sorun olmaması durumunda bu işlem sonrasında maillerin kuyruğa alınması sorunu ortadan kalkacaktır. Gmail kuyruğa alındı ne demek ve Gmail kuyruğa alındı sorunu nasıl çözülür konusunda öneri çözüm olmadıysa diğer adımları uygulayabilirsiniz.

Cihazınızın İnternet Bağlantısını Kontrol Edin.

Bütün bu çözüm önerilerini denemeniz rağmen hala maillerin alınması konusunda sorun yaşıyorsanız cihazın internet bağlantısında sorun olabilir. Yukarıda verilen önerileri uyguladıktan sonra son olarak cihazınızın internet bağlantısını kontrol etmenizde yarar vardır. Cihazın internet bağlantısını kapatıp tekrar açarak en basit yöntemle yeniden bağlantınızı güncelleyebilirsiniz.

İnternet bağlantısını düzenlemeniz için bir diğer yapabileceğiniz adım cihazınızın internet bağlantı türünü değiştirmek olacaktır. Örneğin normalde mobil veri ile cihazınızdan internete erişim sağlıyorsanız, mobil veriyi kapatıp, en yakın Wi-Fi ağı üzerinden internete bağlanmayı sağlayabilirsiniz.

İnternet erişiminin olmasına rağmen sorun devam e diyorsa son olarak internet bağlantınızı sıfırlamanız önerilir. İnternet ağınız üzerinde sıfırlama işlemi yaptıktan sonra tekrar ağa bağlanmayı deneyebilirsiniz. Gmailde kuyruğa alındı ne demek ve Gmail kuyruğa alındı sorunu nasıl çözülür konusunda genel olarak denenebilecek çözümler bunlardır. Tüm adımlara rağmen hala aynı sorun yaşanmaya devam ediyorsa Gmail servis hizmetinde genel bir problemin mevcut olduğu düşünülebilir.

Gmail’de Kuyruğa Alındı Ne Demek? makalemizin sonuna geldik. gmail hakkında daha fazla makale için Gmail giriş sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status