Instagram Aramalara Kapatma

Instagram aramalara kapatma şuan mümkün değil. Hesabı gizli moda almak aktif. Hiçbir yan eklenti, uygulama instagram hesabınızı aramalarda kapatamaz. Fakat bunu en aza indirmek için birkaç yöntem bulunuyor.

Instagram hesabından direkt olarak Google, Yandex, Bing gibi arama motorları için hesabınızı kapatamıyorsunuz. Birisi tarayıcıya sizin kullanıcı adınızı yazarsa çıkma olasılığı oldukça yüksek. Sadece hesabınızı gizli yapabilirsiniz. 

Gizli hesapta fotoğraflar, reels videoları ya da hikayeler gözükmez. Bu sayede sizi takip etmeyen kimse fotoğraflarınızı ve videolarınızı göremez. Instagram arama bölümünü kullanan herkes sizin kullanıcı adınızı arattığında sonuç çıkacak. 

Instagram Hesabınızı Gizliye Almak

İnstagram bulabilirlik kapatmak için instagram uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından yapacağınız adımları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Kendi profilinize tıklayın.
  2. Sağ üst noktadaki üç nokta işaretine tıklayın.
  3. Ayarlar ve gizlilik bölümüne tıklayın.
  4. Hesap gizliliği bölümüne tıklayın. 
 • Gizli hesap bölümünü açın.

Buradan sonra artık sizi takip etmeyenler sizin hesap içeriğinizi görüntüleyemez. Keşfet bölümünde de yer alamazsınız. 

Instagram algoritması her üyeyi Google sonuçlarında gösteriyor. Bu yüzden gizli hesap yaparsanız sadece profil fotoğrafınız, kullanıcı adınız ve biyografiniz gözükür. 

Bir gönderi paylaştığınız konumu silmek görünürlüğünü azaltacaktır. Bu yüzden gönderilerdeki konum paylaşımını silebilirsiniz. Eğer hesabınızı gizliye aldıysanız konum da paylaşsanız sadece sizi takip edenler görüntüleyebilir. 

Instagram arama ve gizlilik ayarlarından yorum bölümünü de kısıtlayabilirsiniz. Bu sayede daha az arama sonuçlarında gözükürsünüz. 

Hikaye Gizlemek

Instagram hesabında paylaştığınız hikayeleri bazı kişilere kapatabiliyorsunuz. Bu sayede görünürlüğü azaltabilir ve istemediğiniz kişilerin hikayenize bakmasını engelleyebilirsiniz.

 1. instagram uygulamasını açın.
 2. Profilinize girin.
 3. Sağ üst noktadaki üç nokta işaretine tıklayın.
 4. Ayarlar ve gizlilik bölümüne gidin.
 5. İçeriklerini kimler görebilir? başlığındaki Hikayeyi ve canlı videoları gizle bölüme gidin.
 6. Butona tıkla ve aramaya hikayeni paylaşmak istemediğin kişileri ekle.

Bu bölüm yine instagram’da aramaları kapatmaz. Sadece belirli kişilerin hikayenize erişmesini engeller. 

Instagram’da paylaştığınız görsel Google’da yer alıyorsa yapacağınız tek bir yöntem bulunuyor. Bir fotoğraf paylaştınız ve bu artık Google görseller bölümünde yer alıyorsa talep açmanız gerekiyor. İlk olarak Instagram hesabınızı gizliye almanızı öneririz. Akabinde de Google fotoğraf kaldırma bölümünü okuyabilirsiniz. 

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status