Mail order Nedir?

Mail order kredi kartı olmadan kart bilgilerini girerek yapılan alışveriş türüdür. Fiziksel mağazaya gitmeden yapılan bir alışverişe göre artı ve eksileri var.

Mail order nasıl yapılır bölümünü şöyle özetleyebilirim. Birey internetten beğendiği bir ürünü seçer. Bu seçimi katalog, broşür, banner tasarımı ile yapar. Sipariş formunu dolduru ve ödeme yapar. Ödeme yaptıktan sonra ürün teslimatı gerçekleşir. Bu olay telefon, bilgisayar ve e-posta ile yapılır.

 1. Kredi kartı bilgileri uzaktan verilir.
 2. Fiziksel mağazaya gitmeye gerek yok.
 3. Satıcıya kart bilgileri verilir. 
 4. İade süreci fiziksel mağazaya göre biraz daha zor.
 5. Anında teslim olmaz. Kargo ile teslimat adresine gönderilir.

mail order ve diğer alışveriş yöntemlerine göre farkları bu şekilde sıralayabiliriz. Fiziksel bir mağazaya göre ürüne dokunamazsınız. 

Mail order yapan bazı firmalar, gerçekte satılmayan ürün veya hizmeti satıyormuş gibi gösteriyor. Bu da Sahte ve Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge (SMİYB) olarak geçer. 18 aydan 5 yıla kadar cezası bulunur. (VUK 359/a-2)

mail order nedir
mail order nedir

Mail Order Süreci

3 aşamada mail order yapılış sürecini şöyle işleyebilirim:

 • Sipariş alınması: Müşteri katalog yardımıyla ürünü seçer ve sipariş verir.
 • Ödeme: Müşteri istediği ürün için kart bilgilerini satıcıya verir ve tahsilat gerçekleşir.
 • Eğer fiziksel bir ürün ise kargo: Ürünün kargolanma işlemi yapılır.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli olay kartınızın tekrar kullanılma ihtimali bulunması. Bu tür olaylara karşı kartınızın mail order bölümünü kapatabilir ya da sanal kart kullanabilirsiniz. 

Kimler Mail Order İle Ödeme Alabilir?

Mail order ile ödeme alabilecek iş yerleri genellikle fiziksel bir ürüne gerek duymayan firmalar oluyor. Mücevher, altın alımı yapan firmalar da mail order kullanıyor ama diğerlerine göre daha az. 

 1. Sigorta şirketleri
 2. Seyahat acentaları
 3. Turizm şirketleri
 4. Oteller
 5. Eğitim kurumları
 6. Bayiler

Mail Order Kuyumculuğu Nedir?

İnternet üzerinden sipariş verilmesiyle ortaya çıkan durumdur. Telefon, e-posta ile uzaktan sipariş verildiğinde kullanılan yöntemdir. Mücevher, altın, almanızı sağlayan geleneksel kuyumcuya gitmeden yapılan uygulama. 

Müşteriler katalog üzerinden ürünü inceler ve satın alır. Fiyat karşılaştırma, kolay sipariş verme, daha geniş ürünleri görebilme imkanı bulunur. Fakat riskli yanları da vardır. Mail order dolandırıcılığı da burada başlıyor. 

Güve ve sahte ürün gelmesi muhtemel sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Ödeme sırasında kart dolandırıcılığının da aktif olduğunu belirtelim. Pos cihazı kullanılmaz. Kripto para ile ödeme de yapılabiliyor.  Sahte internet mağazaları, aracılar ve manipülasyon yapan firmalar için kaçırılmayacak havuzdur. 

Ayrıca,pos cihazı kullandıranlar genellikle kuyumculuk faaliyeti gösteriyor. Bunun nedeni; KDV ile alakalı. 

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status