Mailime Başkasının Girdiğini Nasıl Anlarım

Mailime Başkasının Girdiğini Nasıl Anlarım
Mailime Başkasının Girdiğini Nasıl Anlarım

Mailime başkasının girdiğini nasıl anlarım sorusu mail hesabında güvenlik problemi yaşayan kullanıcılar tarafından araştırılır. Oturum açma bilgileri girilerek açılan bir hesap, eğer Oturumu Kapat seçenekleri ile kapatılmazsa bu durumda bir sonraki girişte direk olarak ekrana gelebilir Bu durumda eğer ikinci giriş yapan kişi siz değilseniz, bu siz harici herhangi birisi olabilir. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için maili mutlaka kapatma adımlarını takip ederek kapatmalı ve diğer güvenlik önlemlerine dikkat etmelisiniz.

Mailime başkasının girdiğini nasıl anlarım sorusuna yanıt bulduğunuzda herhangi bir yabancı giriş yapıldığı anda duruma müdahale edebilir ve mailinizin kişiye özel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Mail Hesabına Giren Cihazlar Görülebilir Mi?

Mail hesabını kullanılabilir yapan en temel özelliklerden birisi birçok farklı cihaz üzerinden hesaba giriş yapılabilmesidir. Son dönemlerde teknolojide yapılan güncelleme ve yaşanan gelişmeler sayesinde de artık herhangi bir cihazdan mail adresine giriş yapıldığında, otomatik olarak hesabı anımsa seçenekleri ekrana gelir. Bunun dışında mail adresi web tarayıcının çıkış yapma tuşu ile kapatıldığında, mail adresi uygulamanın arka planında çalışmaya devam eder. Sonuç olarak mail hesabınıza başka kişiler ve kullanıcılar tarafından giriş yapılma ihtimali oldukça yüksektir.

Mal hesabınıza eğer farklı bir cihaz üzerinden giriş yapılırsa hesaba yapılan girişler ile ilgili bilgilerin alınması mümkündür. Yapılan girişin bilgisayardan mı yoksa mobil cihazlardan mı olduğu ile birlikte hangi tarih ve saatte giriş yapıldığı görülebilir. Mail hesabınıza giriş yaptıktan sonra Son Giriş Yapılan Cihazlar sekmesi üzerinden hesabınıza yapılan bütün girişleri görüntüleyebilirsiniz.

Mailime Hangi Cihazlardan Girildiğini Nasıl Anlarım?

Mailime hangi cihazlardan girildiğini nasıl anlarım sorusunun yanıtı oldukça basittir. Birçok durumda mail bildirim ayarları açıksa, kullanıcılar herhangi bir yeni giriş olması durumunda bildirim olarak bu durumu ekranda görür. Ekrana gelecek küçük bir uyarı kutucuğu ile anında yapılan girişten haberdar olabilirsiniz.

Mail hesabınıza giriş yapıldığında eğer siz aktif değilseniz bunu bir bildirim haline görmeniz mümkün olur. Birçok mail servisi kullanıcıların geçmişe yönelik işlemler ve adımlar konusunda bilgilendirmektedir. Bu tür bir bilgilendirme ile hangi tarihte hangi cihazlardan giriş yapıldığını görebilirsiniz.

Mailime başkasının girdiğini nasıl anlarım sorusuna yanıt arıyorsanız cihazların mevcut konumlarını kontrol ederek de girişlerin siz ya da başka kişiler tarafından yapılıp yapılmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Maile Başka Kişilerin Girdiği Anlaşılırsa Ne Yapılmalı?

Mail hesabına eğer kullanıcılar haricinde başka kişiler tarafından da erişim sağlanıyorsa, bu durum mail güvenliğinin yeterli seviyede olmadığını gösterir. Bu durumlarda kişiler, veri çalınması ve kişisel bilgilerin paylaşılması gibi durumlara engel olmak amacı ile hesap güvenliğini artırmalıdır. Mailime başkasının girdiğini nasıl anlarım sorusu mail hesabına farklı girişlerin olduğundan şüphelenen kişiler tarafından sıkça araştırılır. Eğer böyle bir şüpheniz varsa hesabınızın var olan güvenlik seviyesini artırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Mail hesabınızı açın.
 • Kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın.
 • Gezinme paneline yönelin ve “Güvenlik” klasörüne giriş yapın.
 • Açılan güvenlik panelinden “Cihazları Yönet” seçimi ile işleme devam edin.
 • Açılan ekranda daha önce hesabınıza giriş yapılan cihazlar listelenir. Burada eğer size yabancı bir cihaz varsa cihazı listeden kaldırın. Hesap güvenliğinizi tamamı ile korumak istiyorsanız kendinizin de giriş yaptığı bütün cihazları listeden kaldırın.

Bazı durumlarda girilen cihazlar size tanıdık gelebilir. Girişi kendiniz yaptınız zannedebilirsiniz. Ancak giriş yapılan zamana dikkat edilmelidir. Şayet siz oturum açtıktan sonra eğer mail hesabınızı kapatırken çıkış adımlarını takip etmediyseniz, sizden sonra herhangi bir kullanıcı hesabınıza giriş yapabilir.

Gmail Hesabına Başkasının Girdiğini Anlama

Gmail, kullanılması en kolay mail servislerinin başında gelir. Eğer mobilden erişim sağlıyorsanız, cihazınız haricinde başka cihazlardan herhangi bir giriş olup olmadığını aşağıdaki adımlar ile kolayca öğrenebilirsiniz;

 • Hesabınızı açın.
 • Hesap ana ekranına geldiğinizde “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
 • Açılan Ayarla listesinden “Güvenlik” alanına ilerleyin.
 • Güvenlik ekranından “Cihazları Yönet” satırını tıklayın.
 • Bu ekran hesabınıza yapılan girişlerin hangi cihazlardan yapıldığını gösterir. Bu listeyi kontrol ederek hesabınıza başka bir giriş yapılıp yapılmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Dilerseniz bu ekranda bütün giriş yapılan mail adreslerini hafızadan silebilir ve hesabınıza başka cihazlardan çoklu giriş yapılmasını önleyebilirsiniz.

Yandex Mail Hesabına Başkasının Girdiğini Anlama

Yandex mailime başkasının girdiğini nasıl anlarım sorusuna yanıt arayan kullanıcılar birçok durumda yapılan girişlerden haber olamayacaklarını bilmelidir. Servis herhangi bir şekilde başka bir giriş olduğunda hesap sahibine bilgi vermez ya da bildirim göndermez. Ancak mail hesabınıza girdiğinizde;

 • Yeni gelen bir e-posta olduğunu görüyorsanız ve bu e-posta okunmuşsa
 • Gönderilmiş öğeler kutusunda sizin hazırlamadığınızı düşündüğünüz bir mail bulunuyorsa ve gönderilmişse,
 • Çöp kutunuzdaki maillerde değişiklik varsa
 • Hesabınıza kendi kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapamıyorsanız

Bu gibi durumlar hesabınıza başka kişiler tarafından erişim yapıldığı sonucunu ortaya koyabilir. Hesap güvenliğini sağlayarak bütün bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Yandex mail hesabınıza eğer sizden hariç başka bir kullanıcının girdiğini düşünüyorsanız bu durumda;

 • Hesabınızın güncel şifresini değiştirebilir ve hesaba daha önce kullanmadığınız zor bir şifre tanımlayabilirsiniz.
 • Hesabınızın telefon numaralarının yer aldığı hesap bilgileri sayfasına erişebilir ve bu listede sadece sizin cep telefonu numaranızın olmasını sağlayabilirsiniz.
 • E-posta adreslerinin yer aldığı hesap bilgileri sayfasına ilerleyerek buradan yabancı e-mail adreslerini kaldırabilirsiniz.
 • Sosyal ağ üzerinden Yandex hesabınıza giriş yapıyorsanız giriş yaptığınız ağın güvenlik sertifikalarını görüntüleyebilir ve girişinizin güvenli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Yandex hesabınıza eğer Android ya da İOS cep teflonunuzdan giriş yapıyorsanız Yandex iki aşamalı güvenlik adımlarını aktif hale getirebilir ve hesabınızın ekstra güvenliğe sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Outlook Hesabına Başkasının Girdiğini Anlama

Outlook hesabınıza başkasının girdiğini anlamanız pek mümkün değildir. Hesabınızda belirli dönemlerde değişiklik olduğunu fark ediyorsanız, gelen kutunuzda ya da gönderilen öğeler kutusunda kontrolünüz haricinde mail hareketleri gerçekleşiyorsa, bu durumda mail hesabınız bir başka kullanıcı tarafından kullanılıyor olabilir.

Outlook, günümüzün en yaygın kullanılan Outlook servisidir. Geniş kullanım kapasitesine sahip Outlook hesabınıza girişte problem yaşıyorsanız, şifreniz güncel olduğu halde hesaba erişemiyorsanız, hesabınızın başka bir kullanıcı tarafından ele geçirildiğini anlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hesap güvenliğinizi sağlayarak Outlook hesabınıza başka kullanıcıların erişmesinin önüne geçebilirsiniz.

Outlook mailime başkasının girdiğini nasıl anlarım ve hesap güvenliğimi nasıl sağlarım gibi soruların en kesin yanıtı hesabın şifresini değiştirmektir. Hesabınıza yeni bir şifre belirleyerek diğer kullanıcıların hesabınıza erişmesini engelleyebilirsiniz.

Mailime Başkasının Girdiğini Nasıl Anlarım Bütün Verilerinizi Yedekleyin makalemizin sonuna geldik. Sosyal medya  hakkında daha fazla makale için Facebook’a Şikâyet Maili Nasıl Atılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status