Yandex Disk Çöp Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Yandex Disk Çöp Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?
Yandex Disk Çöp Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Yandex disk çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemine kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgilere yeniden ulaşmaları gereken anlarda gereksinim duyulur. Bu işlemi yapabilmek için Yandex Disk kullanımına hakim olmak önem taşır. Ancak çok detaylı bilgilere sahip değilseniz de belirtilen adımları takip ederek çöp kutusuna gönderilen ve önceden silinmiş olan dosyaları geri almanız mümkün değildir. Böyle durumlarda alternatif seçenekleri deneyebilirsiniz. Dosyaları geri alabilmek için çöp kutusundan da silinmemiş olması gerekir.

Yandex Disk silinen dosyalar eğer çöp kutusundan da silinmemiş ise çöp kutusundan almak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda yedekleme yapmak çok daha iyi bir çözümdür. Böylece silinen belge ya da dokümanları daha kolay şekilde geri getirme şansı bulabilirsiniz. Dosyaları silmeden önce cihazlara yedekleme halinde ihtiyaç duyduğunuzda cihazınızdan yeniden ulaşabilirsiniz. Yandex Disk çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemini birçok kişi merak ediyor. Ancak her durumda kişiler bu dosyalara silme halinde ulaşamıyor.

Bir diğer deneyebileceğiniz yol ise Yandex Disk üzerinden dosyalar silinmişse ve siz yedekleme işlemi yapmamışsanız böyle bir durumda Yandex Disk müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Müşteri hizmetleri sizlere yardımcı olacak farklı çözümler sunabilmektedir.

 

Yandex Disk Çöp Kutusu Nedir?

Yandex Disk çöp kutusu çevrim içi depolama hizmetinin önemli bir özelliğidir. Bu sistemi kullanan kişiler dosya senkronizasyonları ve belge depolamak için kullanmaktadır. Ancak kullanıcılar belgeleri dilerlerse sistemden silebilirler. Böyle durumlarda mutlaka çöp tuşuna taşıma işlemleri yapılır. Silinen dosyaların geçici olarak bekletildiği çöp kutularından dosyaları geri almak mümkün. Ancak buradan da silinmiş ise geri getirmek mümkün olmaz. Yandex Disk çöp kutusu özellikleri hakkında ise şunları söylemek mümkün olabilir:

  • Yandex Disk üzerindeki dosyalar silindiğinde kullanıcı tarafından tamamen silinmemiş ise çöp kutusunda bekler. Bu şekilde yanlış silinen dosyaların hemen kaybolmasının önüne geçilmiş olur. Geri alınabilirlik sağlaması açısından önemli bir özelliktir.
  • Geri yükleme imkanı sunması da önemli özelliklerinden biridir. Dosyaları geri yükledikten sonra eski konumlarına alınabilir ya da buradan yeni bir konuma taşınabilirler.
  • Bununla birlikte buradaki dosyaları ileriki tarihte kullanmayacaksanız Çöp Kutusu kısmından da tamamen silebilirsiniz.
  • Otomatik temizleme şansı da sunulmaktadır. Sınırlı bir depolama alanına sahip olan kişiler belirli bir süre sonra otomatik olarak dosyalarının silinmesi talimatını sisteme verebilirler. Ancak böyle bir durumda dosyalara erişim tamamen ortadan kalkar.
  • Çoklu dosya işlemleri de Yandex Disk çöp kutusu özellikleri arasında yer alıyor. Birden fazla dosya buradan toplu şeklide geri alınabilir ya da komple silinebilir.

Gibi birçok özelliği bulunmaktadır. Güvenli bir şekilde yönetmek için çöp kutusunda hemen dosya kaybolma durumu söz konusu olmaz. Otomatik ayarlanması ya da sizin silmiş olmanız gerekir.

 

Silinen İçerikler Yandex Disk Çöp Kutusundan Alınabilir mi?

Yandex Disk Çöp Kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemini yapabilmek için basit birkaç adım işlem yapmak gerekir. Mobil uygulamalarda da silinmiş olan dosyalar Yandex Disk sunucusunda Çöp Kutusuna taşınmaktadır. Buradan da otomatik olarak temizlenir. Eğer çöp kutusundan da silinir ise dosyalarınız tamamen kaybolmaktadır. Çöp kutusundaki dosyaların geri alınabilmesi için ise şu adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk olarak Yandex Disk alanına girmeniz gerekiyor.
  • Buradan çöp kutusu kısmını açmalısınız.
  • Daha sonra dosyaları seçin.
  • Üst panelde bulunan Geri Al kısmını tıklayın.

Bu işlemi yaptıktan sonra dosya istenilen yere geri alınabilir. Basit bir işlemdir. Ancak dikkat etmeniz gereken konu çöp kutusuna atılan dosyalar 1 aydan fazla bir süre sonra otomatik olarak temizlenir. Bu dosyalar ise maalesef geri alınamamaktadır. Yandex Disk çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemini yapmak isteyen kullanıcıların dosyalarının Yandex Disk çöp kutusunda olduğundan emin olması gerekiyor. Aksi halde o dosyaları kurtarmanız mümkün olmaz. Ancak cihazınızda yedeğiniz var ise oradan dosyalara erişim sağlamanız mümkün olur.

Yandex Disk Çöp Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır? makalemizin sonuna geldik. Yandex hakkında daha fazla makale için Yandex Mail Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status