Outlook Engellenenler Listesi Nerede?

Outlook Engellenenler Listesi Nerede?
Outlook Engellenenler Listesi Nerede?

Outlook engellenenler listesi nerede sorusuna yanıt arayan kullanıcılar mail hesaplarında aha iyi bir yönetim sağlayabilir. Kişiye özel kullanım özelliği ile tercih edilen Outlook’ta kullanıcılar gerekli olduğu durumlarda belirli mail adreslerini engellenenler listesine ekleyebilir. Bu tercih genelde gereksiz olarak kabul edilen maillerin direkt olarak yönlendirilmesini sağlar. Böylece mail hesabı daha kontrollü kullanılır ve gereksiz mail birikmesinin önüne geçilir. Outlook engellenenler listesi hakkında daha fazla bilgi edinerek hem bu listeyi kontrol edebilir hem de Outlook kullanımınıza dair daha yeni bilgilere ulaşabilirsiniz.

Outlook Engellenenler Listesi Nereden Bulunur?

Outlook engellenenler listesi nerede sorusuna yanıt arıyorsanız mail hesabınızın genel ayarlar sayfasından bu listeye ulaşabilirsiniz. Ayarlar ekranında birçok kişisel ayar bulunu. Bu ekrana ulaşabilir ve buradan engelli listesini görüntüleyerek gerekli ayar değişikliklerini kaydedebilirsiniz. Outlook engellenenler listesi nerede sorusuna yanıt arıyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir;

 • Outlook hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşede bulunan dişliye (Ayarlar) tıklayın.
 • Açılan menüde “Seçenekler” tercihini yapın.
 • Karşınıza gelen ekrandan “Güvenli ve Engellenen Göndereler” satırını tıklayın.

Adımlar sonrasında hesabınızda engellediğiniz bütün alıcılar liste halinde görüntülenecektir. Buradan göndericilere ilişkin detaylı bilgiye ulaşabilir ve engelli listesini istediğiniz gibi yeniden düzenleyebilirsiniz.

Outlook engellenenler listesi özelliği sayesinde e-mail hesabında istenmeyen maillerin alımı durdurulabilir. Bir kez engellenenler listesine alınan adresler bir sonraki mail gönderiminde otomatik olarak istenmeyen maillerin yer aldığı klasöre düşer. Bu sayede gereksiz mailler kolayca yönlendirilir ve mail hesabında daha temiz bir görünüm oluşur.

Engellenen Mailler Nereye Gider?

Outlook mail sunucusunda kullanıcılar engelledikleri mailleri tekrar hesaplarında görebilir. Engellenen mailler kullanıcı hesaplarından görülmeye devam edilir. Kullanıcılar mailleri hesaplarından silmedikleri sürece Outlook hesaplarında spam klasöründen görüntülemeye devam edebilir.

Engellenen mailler spam niteliği kazandığı için sunucu içerisinde uygun olan klasöre gönderilebilir. Spam klasörü, başta tehdit unsuru içeren mailler olmak üzere istenmeyen mailleri kabul eder. Kullanıcılar spam klasörünü yönetebilir ve buraya gelen mailleri tekrar gelen kutusuna yönlendirebilir.

Engelleneler Listesi Nasıl Düzenlenir?

Engellenen maillerin spam kutusuna yönlendirildiği Outlook içerisinde kullanıcılar istekleri doğrultusunda engelli kişi listesini tekrar yönetebilir. Engellediğiniz kullanıcıların tekrar size mail göndermesini istediğinizde bu kişileri listeden kaldırmak için;

 • Outlook uygulamasını açın.
 • Ana ekran görünümünde sağ üst köşede bulunan “Ayarlar” sekmesine tıklayın. (Küçük bir dişli simgesi Ayarlar olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Açılan küçük menü listesinden “Seçenekler” öğesine tıklayarak ilerleyin.
 • Karşınıza engellenenlerin bulunduğu bir liste ekranı gelir. Bu alanın alt kısmında yer alan “İstenmeyen E-Postaları Engelleme” bölümüne ilerleyin ve en altta bulunan “Güvenli ve Engellenen Gönderenler” satırını tıklayın.
 • Ardından açılan seçimler arasından “Güvenli Gönderenler” satırına tıklayın.
 • Açılan küçük alana engel listesinden kaldırılmasını istediğiniz adresi girin.
 • “Listeye Ekle” seçimini yaparak ayarlarınızı kaydedin.

Adımlar sonrasında engellenenler listesini kontrol edebilir ve tekrar bu alıcılardan güvenli e-posta almaya izin verebilirsiniz.

Outlook Engellenenler Listesi Nerede? makalemizin sonuna geldik. Outlook hakkında daha fazla makale için Outlook Toplantı Daveti Kabul Etme Nasıl Yapılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status