Şirket Mail Adresini Outlook’ta Açma Nasıl Yapılır?

Şirket Mail Adresini Outlook’ta Açma Nasıl Yapılır?
Şirket Mail Adresini Outlook’ta Açma Nasıl Yapılır?

Şirket mail adresini Outlook’ta açma birçok kurumsal kullanıcının bilmesi gereken detaylar içermektedir. Hemen herkesin kolaylıkla kullanabilmesi için işlem adımları son derece kolaydır. Outlook hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılara hitap etmektedir. Bundan dolayı şirket mail adreslerini de bu mail servisi üzerinden güvenle kullanmak mümkün olabilmektedir.

Ancak şirket mailini Outlook üzerinde kullanmak istiyorsanız belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Şirket mail adresinizi Outlook üzerinde oluşturmayı düşünüyorsanız kurulum ve başlangıç ayarlarına önem vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda şirket mail hesabı bilgilerinin toplanmasına da önem vermelisiniz. E-posta hesabının ayarlarının yapılması da dikkat etmeniz gereken hususlar arasında önemli yer buluyor.

Outlook ile Şirket Mail Adresi Oluşturma

Günümüzde birçok şirket mail adresi oluşturma aşamasında Outlook kullanmaktadır. Hem kurumsal mail takibini yapabilmek hem de hızlı haberleşebilmek adına Outlook son derece yüksek avantajlar sunuyor. Şirket mail adresi oluşturma aşamasında şu detaylar son derece önemlidir:

  • İlk olarak şirketinizin IT departmanına ya da e-posta yöneticisine başvurmanız gerekiyor.
  • Başvuru sırasında bir şirket mail adresi talep etmelisiniz.
  • Gerekli mail bilgileri sizlere ilgili yerler tarafından verilir. Bu bilgiler içerisinde kullanıcı adı, şifre, sunucu ayarları ve giriş bilgileri gibi bilgiler yer alıyor.
  • Outlook’u açmanız ve üst menü çubuğunda yer alan “Dosya” sekmesine tıklamanız gerekiyor.
  • Açılan menü kısmından “Hesap Ayarları” ya da “Hesap Ekle” seçeneğini tercih etmelisiniz.
  • E-posta hesapları ile ilgili bir sayfa ya da pencere açıldığında buradan “Yeni” kısmını seçmelisiniz.
  • Bir sonraki adımda da “E-posta Hesabı” olan seçeneği tıklamanız gerekiyor.
  • İlgili alanlara da adınız, şirketin e-posta adresi ve şifre bilgilerini girmelisiniz.
  • Ekstra işlemler ya da ayarlar gerekiyor ise bunun için Manuel Ayarları Yap kısmını tıklamanız gerekir.

Daha sonraki adımda da ayarları tamamlayarak Test Et kısmını tıklayın ve e-posta adresinizin testlerini tamamlayın. Doğru şekilde gerçekleştirilmiş ise Outlook’ta şirket mail hesabınızı rahat şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Outlook’a Yeni E- Posta Hesabının Eklenmesi

Outlook hesabınızı bireysel olarak kullanırken aynı zamanda kurumsal hesap olarak da kullanabilirsiniz. Aynı anda iki farklı mail adresini yönetme şansını değerlendirebilirsiniz. Ancak bunun için mutlaka Outlook’a yeni e-posta hesabı eklemeniz gerekiyor. Bu işlemler için yeni e-posta adresini eklemek için işlemlerinizi dosya kısmından yönetmelisiniz.

Burada karşınıza çıkan kısımda Hesap Ayarları ya da Hesap Ekle gibi seçenekler yer alıyor. E posta hesabınızın ayarlar kısmından açılan pencereden yeni kısmına girerek yeni mail adresinizi de eklemeniz gerekiyor. Hesabınızın doğru bir şekilde yapılandırılması büyük bir önem taşıyor. Bir onay mesajı aldığınız zaman son kısmına tıklayarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Outlook hesabınızı aktif şekilde kullanabilir ve mail göndermeye ya da almaya başlayabilirsiniz. Outlook özellikle şirket mail adreslerinin kullanılmasında birçok önemli hizmet vermektedir.

Şirket Mail Adresinin Outlook’ta Kullanılabilir Hale Getirilmesi

Şirket mail adresinin Outlook üzerinden kullanılabilir hale getirilmesinde tüm işlem adımlarının eksiksiz yapılması gerekiyor. Bu aşamada özellikle dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de gerekli bilgilere sahip olmaktır. Genel olarak belirtilen adımları kullanmanız yeterlidir. Ancak bu süreçte bir şirket mail adresine sahip olmanız gerekiyor.

Şirket mail adresinizi kullanılabilir hale getirdiğinizde birçok işlemi yapmaya başlayabilirsiniz. En önemli işlemlerden ilki e-posta almak ve göndermektir. Karşı tarafa kısa süre içerisinde mail gönderebilir ve karşı tarafın gönderdiği mailleri de alabilirsiniz. Bunun yanında dosya paylaşımı da yapabilirsiniz. Şirket mail adresinizle göndereceğiniz maillere dosyalar ekleyebilir ya da ekli dosyaları olan mailleri alabilirsiniz.

Bu mail adreslerinde yapılabilecek işlemlerden birisi de takvim ve randevu yönetimidir. Outlook ya da diğer e-posta istemcileri üzerinden rahatlıkla şirket mail adresinizle takvim işlemlerinizi yönetebilmeniz mümkün olur. Etkinlik, randevu ve toplantı gibi hatırlatıcıları buradan alabilirsiniz. Aynı zamanda grup çalışması için işbirliği ya da grup çalışması yapabilirsiniz.

Şirket Mail Adresini Outlook’ta Açma Nasıl Yapılır? makalemizin sonuna geldik. Outlook hakkında daha fazla makale için Outlook Toplantı Daveti Kabul Etme Nasıl Yapılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status