Outlook Kimlik Avı Bildirimi Nasıl Yapılır? Spam Mailleri Bildirmek

Outlook Kimlik Avı Bildirimi Nasıl Yapılır? Spam Mailleri Bildirmek
Outlook Kimlik Avı Bildirimi Nasıl Yapılır? Spam Mailleri Bildirmek

Outlook kimlik avı bildirimi nasıl yapılır? Spam mailleri bildirmek için hangi adımları izlemek gerekir sorularına yanıt bularak kullanılan e-posta adresinin güvenliğini en üst seviyeye çıkartmak mümkün olur. Birçok kullanıcı, spam mailler konusunda yeterince bilgiye sahip olmadığından, hesaplarını risk altında kullanır. Hesap güvenliğini tehlikeye atan mail içeriklerinin neler olduğunu öğrendikten sonra, hangi mailin gerçekten size ait olduğunu anlayabilir ve hesabınızı daha güvenli koşullarda kullanabilirsiniz.

Outlook Kimlik Avı Nedir?

Outlook kimlik avı, mail hesabı kullanıcılarının hesap güvenliklerini tehlikeye atmak amacı ile gönderilen maillerdir. Spam mail olarak da tanımlanan kimlik avı mail içerikleri genelde reklam ve tanıtım gibi unsurlardan oluşur. Kullanıcıları çeşitli bağlantılara tıklamaya sürükleyen kimlik avı maillerinde temel amaç kullanıcıların kişisel bilgilerine erişim sağlamaktır. Kendisine gelen mailin kimlik avı maili olduğunu anlamayan kullanıcılar içerikte bulunan uzantıya tıkladıktan sonra bazı kişisel bilgilerin karşı tarafa aktarılmasını sağlar. Bir diğer seçenekte kendisinden istenilen bilgileri ekrana girerek kendi kendisini ele verir. Sonuç olarak ise dolandırıcılık başta olmak üzere birçok tehlike, Outlook hesap sahiplerini bekler. Outlook kimlik avı e-posta içerikleri genelde aşağıdaki gibi olur;

 • Linke tıklandığı anda kullanıcı bazı ödül ve sürprizlerin beklediği içeriği yer alır.
 • Gönderilen linkte, yapılan bazı ödemelerin (Vergi vs.) tekrar kullanıcı hesabına yansıtılacağı bilgisi yer alır.
 • Kullanıcıların herhangi bir yakını ya da tanıdıklarına ait mail hesabı görünümüne sahip şekilde mail gönderilir. Bu tür iletilerde, içeriğe erişmek için ek kişisel bilgi tanımlaması yapıldığı gerektiği vurgulanır.
 • E-ticaret ya da bilinen diğer alışveriş firmalarından, kullanıcının gerçekleştirmediği herhangi bir alışverişe dair detay yer alır. Detaya ulaşmak için kullanıcıdan kişisel bilgilerini girmesi istenir.

Spam Mail Nasıl Belirlenir? Hangi Mailler Spam Olarak Algılanır?

Outlook’a gelen yeni maillerden hangilerinin spam olduğu kolayca anlaşılabilir. Kullanıcılar eğer spam mail ayırt etme konusunda tecrübesizse aşağıdaki önerilere göz atarak kolayca kendilerine gelen mailin spam olup olmadığını anlayabilir;

 • Spam maillerin gelen mailin gönderen profil kısmında “?” yer alır. Soru işareti profiline sahip hesaplar, kimlik doğrulaması yapılamamış hesaplardır. Bu profillerde gönderilen mail hesabı ile asıl maili gönderen kaynak adres birbirinden farklı olur. Herhangi bir profil resmi görüntüleyemiyorsanız size gelen mailin spam mail olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Mail içeriğinde görünen gönderici adresi ile asıl gönderen gönderici adresi birbirinden farklı olur. Kimlik avcıları, kullanıcıları kandırmak için farklı adresler üzerinden mail gönderme taktiğini deneyebilir. Mailde birden fazla e-mail adresi yer alıyorsa, bu içerik kesinlikle spam mail olarak tanımlanmalıdır.

Outlook Spam Mail Bildirimi Nasıl Yapılır?

Outlook kimlik avı bildirimi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Outlook hesabınıza giriş yapın.
 • Spam mail olduğunu düşündüğünüz mail içeriğine tıklayın.
 • Mail ekranının üst kısmında bulunan okuma bölmesine göz atın.
 • Bu alanda yer alan “Gereksiz” butonuna tıklayın.
 • Açılan küçük liste menü içerisinden “Kimlik Avı Raporu” seçimini yapın.

Bu adımlar ile gelen maili spam mail olarak işaretleyebilirsiniz. Yapacağınız seçim ile aynı adresten gelecek bir sonraki mail alımını durduramazsınız. Sadece bu mail içeriğini spam olarak işaretleyebilirsiniz. Aynı adresten size gelecek olan diğer mailleri de engellemek için mail gönderici kaynağını engellemeniz gerekir. Böylece aynı adresten mail gönderimi durdurulacaktır. Spam mail adresini engellemek için;

 • Outlook mail hesabınızı açın.
 • Engellemek istediğiniz mail içeriğini görüntüleyin.
 • Üstte yer alan araç çubuğunu açın.
 • Gördüğünüz listeden “Engelle” satırını tıklayın.
 • “Göndereni Engelle” seçimi ile işlemi tamamlayın.

Adımlar sonrasında aynı adresten gelecek bir sonraki maili önleyebilir ve spam tehlikesine karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Outlook Kimlik Bildirimi Yapmak Neden Önemli?

Outlook’a gelen spam mailler birçok durumda kullanıcılarda tedirginlik yaratır. Bu nedenle spam mail ile karşılaşan kullanıcılar bu mailler hakkında bir geri bildirimde bulunmayı düşünür. Outlook spam mail hakkında daha detaylı bilgi edinerek hesabınızın ne derecede güvende olduğunu öğrenebilir ve spam mail ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Outlook’a gelen spam mailler birçok durumda herhangi bir tehlike içermez. Bu nedenle bu mailler hesap kullanıcılarında herhangi bir paniğe neden olmamalıdır. Sadece kimlik doğrulamasından geçemeyen mailler, gönderici kaynağı belirlenemediğinden dolayı spam mail kategorisinde değerlendirilir. Bu tarz bir mail siz gönderildiğinde maili açmanızda sakınca yokken, eğer mail içeriğinde herhangi bir link uzantısı bulunuyorsa bu linke tıklamanız size problem yaratabilir. Çünkü spam mail içeriklerinde bulunan link uzantıları birçok durumda risk içerir. Bu nedenle spam mail içeriğini okumanızda problem gözetilmez, ancak içerikteki linke kesinlikle tıklamamanız tavsiye edilir.

Outlook kimlik bildirimi yapmak, size gönderilen mail adresinin şikâyet edilmesini ve izlemeye alınmasını sağlar. Böylece gönderen mail adresinin kontrol edilmesini ve tehlike içermesi halinde adresin yasaklanmasını sağlayabilirsiniz. Kullanıcılardan giden şikâyetler doğrultusunda spam mail adresleri tespit edilir ve kullanıcılara gönderilen mailler durdurulur. Sonuç olarak aynı kaynaktan size gelecek diğer maillerin önüne geçmiş olursunuz.

Outlook Kimlik Avı Bildirimi Nasıl Yapılır? Spam Mailleri Bildirmek makalemizin sonuna geldik. Outlook hakkında daha fazla makale için Outlook Toplantı Daveti Kabul Etme Nasıl Yapılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

DMCA.com Protection Status